Jakub Dudycha je mistrem České republiky v běhu na 1500m

01.03.2020 18:17

Jakub Dudycha je mistrem České republiky v běhu na 1500m

Serii českých šampionátů zakončil poslední únorový víkend šampionát kategorií žactva. Z vysokomýtských se dokázal na tento vrchol halové sezóny probít jediný účastník Jakub Dudycha. Před startem si mohl vybírat, jestli poběží trať 800m, kde byl v českých průběžných tabulkách druhý a nebo trať 1500m, kde dokonce národním statistikám vévodil.

Nakonec se postavil na start 1500m. Jakub Dudycha ukazoval velmi dobré výsledky v tréninku a bylo jasné, že bude útočit na jeden z cenných kovů. To, že to bude velmi těžké si uvědomoval i sám závodník, jako leader startovního pole si ho budou soupeři hlídat a budou čekat na moment, kdy zaútočit. Jakub začal závod dobře. V úvodu byl aktivní a vedl celé startovní pole. To byl i taktický záměr, aby se vyhnul kolizím a mohl běžet v klidu. Jeho největší soupeř se na něho přilepil jako klíště a rozběhlo se sedm a půl kola taktické bitvy. Jakub na chvíli pustil jednoho ze soupeřů před sebe, ale zhruba v polovině závodu již diktoval tempo všem soupeřům sám. Na zádech mu byl přilepen Ondřej Budín ze Znojma, který si hlídal každý krok vysokomýtského borce. Trpělivě čekal na svou příležitost. Vytáhlý Jakub Dudycha vévodil celému startovnímu poli nejen běžecky, ale také svou výškou.  Rozdíl mezi naším závodníkem a některými dalšími borci byl i 30 cm. Do konce závodu zbývalo 400m.  V čele závodu se odtrhla čtveřice závodníků. Dudycha stále v čele, Budím v těsné blízkosti. Posledních 300m. Pole se trhá a zůstává jen Dudycha s Budínem, o třetí místo budou bojovat Pergler ze stříbra a Švígler z Domažlic. Poslední kolo  nervy drásající bitvy. Jakub stále v čele a natahuje své dlouhé nohy. Během zatáčky se hladce odtrhl od Budína. Vysokomýtský Jakub Dudycha peláší pro svou první velkou medaili. Jako vítěz proťal cílovou pásku v čase 4:19,80 a stal se čtvrtým závodníkem z Vysokého Mýta, který si pověsil na krk nejcennější kov. Zajímavostí jistě je, že tři z nich bydlí v ulici Prokopa Velikého. Asi dobrá lokalita.